Szerző(k): Dr. Szigeti-Szabó Andrea LL.M. , Dr. Sokolowski András | 2018.11.08 | Minden egyéb, ami érdekelheti
Korábbi cikkeinkben már foglalkoztunk a közlekedési balesetek főbb kárrendezési kérdéseivel. Most pedig következzen egy érdekes és gyakori eset a kárfelelősség kérdésköréből.
Több esetben komoly problémát okoz annak eldöntése, hogy a balesetben részes felek milyen mértékben kötelesek a bekövetkezett károkat megtéríteni. Ez a kérdés akkor is felmerülhet, ha a balesetet okozó fél teljes mértékben elismeri felelősségét a baleset bekövetkezéséért.
Képzeljük el az alábbi esetet!
Főhősünk, Rudolf éppen gépjárművet vezet, mikor egy másik gépjármű nem adja meg neki az elsőbbséget, és összeütköznek. Rudolf nem használta a biztonsági övet, és megsérül. Persze nem szeretnénk erre a cikkre kitenni a 18-as karikát, így maradjunk egy könnyebb arccsonttörésnél. A másik gépjármű vezetője már a helyszínen elismeri a felelősségét, és emellett ezt a későbbiekben sem vonja vissza. Úgy tűnik, hogy Rudolfnak szerencséje lesz – az arccsonttörést leszámítva persze –, hiszen adott egy közlekedési baleset, egy együttműködő és a felelősségét teljes mértékben elismerő másik vezető. Nincs más hátra, mint követni a korábbi cikkeinkben foglaltakat, azaz megírni és elküldeni a részletes és átgondolt kárbejelentő levelet, hangsúlyozva a személyi sérüléses károkat.
Megjelent a friss ECOVIS HUNGARY LEGAL HÍRLEVÉL
Benne kiemelt témánk: Duplájára emelkedett az apaszabadság időtartama
További aktuális híreket olvashat előadásainkról és a legújabb cikkeket Bányajog és Közbesz blogjainkból.
Minden halad a maga medrében. A biztosító kézhez kapja a levelet, megkezdődik a káreljárás. Ám Rudolf szerencsétlenségére a biztosító detektívregényeken felnőtt kárrendezője egyből kiszúrja a rendőrségi jegyzőkönyv következő megjegyzését: „biztonsági övét használta: nem”. Úgy tűnik, Rudolfnak mégsem lesz szerencséje. A biztosító már csak nevéből adódóan is biztosra akar menni, megbíz egy igazságügyi orvosszakértőt és egy igazságügyi műszaki szakértőt, akik együttes szakvéleményükben megállapítják: ha Rudolf használta volna a biztonsági övét, akkor a balesetet megúszta volna egy 8 napon belül gyógyuló zúzódással. Így a biztosító – kezében a szakvéleménnyel – hátradőlve hivatkozik a Ptk. károsulti közrehatásra vonatkozó rendelkezésére, miszerint ha a károsult (jelen esetben szegény Rudolfunk) felróható módon megszegi a kármegelőzési kötelezettségét (jelen esetben a biztonsági öv használatát), az ebből eredő károkat a károkozó nem köteles megtéríteni. Így persze a károkozó biztosítójának sem kell azt megtéríteni.
Szegény Rudolf hiába hivatkozik arra, hogy „na jó, de hát ha a másik vezető nem jön nekem, akkor nem lett volna semmi bajom”. A bíróság nem kötelezi a biztosítót Rudolf teljes kárának megtérítésére. Érdemes azonban megjegyezni, hogy a bírói gyakorlat e körben nem egységes. Mindig az adott eset összes körülménye alapján lehet csak megállapítani, hogy pontosan mekkora mértékű a károsult közrehatása, de ez akár az 50%-ot is elérheti.
Most talán csalódott a kedves Olvasó, hogy ezen cikk is csak arra akar kilyukadni, hogy kössük be a biztonsági övet… De mint láthatjuk, nem csak az egészségünk, hanem a pénztárcánk is megérzi, ha nem így teszünk.
ADÓELJÁRÁSI JOGSZABÁLYOK (Art., Air., Avt.) MAGYARÁZATA
Art., Air., Avt. szabályainak gyakorlati értelmezése paragrafusról paragrafusra
ÚJ KÉZIKÖNYV!!!
Szerző: Dr. Kovács Ferenc
Formátum, terjedelem: B/5-ös formátum, 456 oldal
Megjelenés: 2024. április vége
Kedvezményes ár 2024. november 30-ig
22.900 Ft + áfa helyett 19.900 Ft + áfa
A blogcikk tájékoztató jelleggel készült, nem minősül egyedi ügyre alkalmazható hivatalos jogi véleménynek vagy jogi állásfoglalásnak. Az Ecovis Hungary Legal a jelen blogcikk egyedi ügyben történő felhasználásáért a jogi felelősségét kizárja.