Szerző(k): Dr. Jean Kornél | 2018.04.12 | Cégjog
Családi vállalkozások, kis- és középvállalkozások esetében gyakran előfordul, hogy a társaság többségi tulajdonosa, esetleg egyedüli tulajdonosa látja el a társaság ügyvezetését is, így váratlan halála bekövetkeztével a társaság működésképtelenné válik.
Ebben a váratlan esetben a társaság többi tagja általában azt a helytelen megoldást választja, hogy a taggyűlést összehívva – az örökösök bevonásával – gyorsan megpróbál új ügyvezetőt választani, azonban a cégbíróságtól a következő tartalmú elutasító végzés érkezik:
A taggyűlés jogellenesen került összehívásra, hiszen az elhunyt tag tagsági jogait – a jogerős hagyatékátadó végzés kézhezvételéig – nem jogosultak az örökösök gyakorolni.
Akár hónapok telhetnek el, a bank a közjegyző tájékoztatása alapján zárolja a társaság bankszámláját (hiszen a bankszámla felett csak az elhunyt ügyvezető volt jogosult rendelkezni), s így a társaság nem tudja kifizetni a munkavállalók munkabérét, kötelezettségeinek nem tud eleget tenni, az adókat, járulékokat nem tudja befizetni, ezáltal komoly adóbírsággal is számolhat.
ADÓELJÁRÁSI JOGSZABÁLYOK (Art., Air., Avt.) MAGYARÁZATA
Art., Air., Avt. szabályainak gyakorlati értelmezése paragrafusról paragrafusra
ÚJ KÉZIKÖNYV!!!
Szerző: Dr. Kovács Ferenc
Formátum, terjedelem: B/5-ös formátum, 456 oldal
Megjelenés: 2024. április vége
Kedvezményes ár 2024. november 30-ig
22.900 Ft + áfa helyett 19.900 Ft + áfa
Még kilátástalanabb a helyzet, ha az elhunyt a társaság egyszemélyes tagja és ügyvezetője is volt.
Mi lett volna a helyes megoldás?
Ügygondnok kirendelését kellett volna kezdeményezni.
A hagyatéki eljárásról szóló törvény alapján, ha a hagyatékban társasági részesedés (korlátolt felelősségű társaság esetében üzletrész) van, a hagyatéki leltár közjegyzőnek történő megküldését megelőzően az illetékes jegyző, ezt követően a hagyatéki eljárást lefolytató közjegyző jogosult arra, hogy a tagsági jogok gyakorlására ügygondnokot jelöljön ki.
Az ügygondnok gyakorlatilag jogosult arra, hogy az elhunyt tag tagsági jogait gyakorolja, azonban fontos, hogy vagyoncsökkenést eredményező határozat hozatalát a szavazatával nem támogathatja és a hagyaték terhére kötelezettségeket nem vállalhat, kivéve, ha ezzel a társaságot és az örökösöket nyilvánvaló károsodástól óvja meg.
Fontos, hogy az ügygondnok nem az ügyvezetői feladatokat látja el, így amennyiben a társaságnak további tagjai is vannak, úgy az ügygondnok részére megküldött taggyűlési meghívóval szükséges a taggyűlést összehívni és új ügyvezetőt választani.
Amennyiben az elhunyt volt a társaság egyetlen tagja, úgy az ügygondnok határozatával tud új ügyvezetőt választani.
Ki jogosult ügygondnok kirendelését kezdeményezni? Egyrészt a társaság (ez a helyzet nyilvánvalóan csak akkor merülhet fel, ha nem az elhunyt tag volt a társaság ügyvezetője) vagy a társaság működésében érintett más személy, szervezet jogosult ügygondnok kirendelését kérni.
Ki lehet a társaság működésében érintett más személy? Általában a társaság további tagja, az örökösök, de akár a társaság hitelezői is lehetnek ilyen személyek.
Fontos, hogy ügygondnoknak meghatározott személyt is kijelölhet a jegyző vagy a közjegyző, ha azt az öröklésben érdekeltek (általában az örökösök, de ha vannak, akkor ide tartoznak a hagyatéki hitelezők és a kötelesrészre jogosultak is) közösen kérik, így az is lehetséges, hogy az örökösök által megbízott, általuk ismert jogi képviselő kerül kijelölésre.
A társaság működésképtelenné válása esetén minden nap számíthat, így váratlan haláleset bekövetkezése esetén érdemes cégjogi ügyekben gyakorlott jogi segítséget igénybe venni a működőképesség mihamarabbi helyreállítása érdekében.
Cégjogi ügyekben keresse bizalommal az Ecovis Hungary Legal rutinos szakértőit, akik készséggel állnak rendelkezésére szaktudásukkal.
A blogcikk tájékoztató jelleggel készült, nem minősül egyedi ügyre alkalmazható hivatalos jogi véleménynek vagy jogi állásfoglalásnak. Az Ecovis Hungary Legal a jelen blogcikk egyedi ügyben történő felhasználásáért a jogi felelősségét kizárja.