Szerző(k): Dr. Molnár Gergő Zsolt , Dr. Farkas Tímea | 2018.11.29 | Minden egyéb, ami érdekelheti
Nevünk arra szolgál, hogy azonosítson és megkülönböztessen bennünket a lakosság többi tagjától, egyúttal kifejezze családhoz való tartozásunkat. Mit tehet azonban valaki, aki nincs megelégedve a nevével? Kérheti-e bizonyos szolgáltatóktól, hogy a kapcsolattartás során részére megküldött levelekben, példának okáért két tagból álló utónevének csak az egyik részét tüntesse fel, mondván csak azt használja?
Elsőként fontos kiemelni, hogy a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozása megelőzéséről és megakadályozásáról szóló törvény alapján bizonyos szolgáltatók, többek közt a hitelintézetek, a biztosítópénztárak, de az ügyvédi irodák is kötelesek az üzleti kapcsolat kezdetekor ügyfeleiket azonosítani. Ennek során az érintett ügyfél személyi igazolványa vagy útlevele alapján rögzítik családi és utónevét, valamint egyéb adatait. A továbbiakban a kapcsolattartás módját a szolgáltatók üzletszabályzata határozza meg, mely egyes szolgáltatók esetében eltérő tartalmú lehet, az azonban általánosságban elmondható, hogy az azonosítás során megadott adatok alapján történik az ügyféllel való kapcsolattartás.
Megjelent a friss ECOVIS HUNGARY LEGAL HÍRLEVÉL
Benne kiemelt témánk: Duplájára emelkedett az apaszabadság időtartama
További aktuális híreket olvashat előadásainkról és a legújabb cikkeket Bányajog és Közbesz blogjainkból.
Bár egyértelműnek tűnhet, de a fentiek alapján tehát nem kérheti Minta Aladár Béla, hogy a hitelintézet a neki szóló leveleiben kizárólag a Minta Aladár nevet használja, mert őt amúgy sem szólítja senki Bélának. Amennyiben az azonosításra megadott igazolványon két utóneve van feltüntetve, a levelezés is ez alapján fog működni.
Ilyen esetben lehetőség van méltányosságból kérni a hitelintézetet, az egyéb szolgáltatókat, hogy levelezés esetén csak az egyik utónevet használják, erre azonban nem kötelesek. Az egyetlen biztos megoldás a névváltoztatási eljárás lefolytatása, ahol nem csak a név változtatására, hanem az egyik utónév elhagyására is van lehetőség. Az eljárás bármely polgármesteri hivatal anyakönyvvezetője előtt kezdeményezhető, külföldön élő állampolgároknak pedig az illetékes konzulnál kell benyújtani kérelmüket. Fontos, hogy a kérelem kizárólag személyesen nyújtható be, a postai és egyéb úton eljuttatott kérelmek érdemi vizsgálat nélkül visszautasításra kerülnek. Ezen felül a névváltoztatási kérelmet indokolni is szükséges, az indok elfogadásáról és a névváltoztatás engedélyezéséről Budapest Főváros Kormányhivatala dönt.
Az eljárás illetékköteles, ennek díja 10 000 forint. A viselni kívánt új nevet alaposan át kell gondolni, ugyanis a változást követő öt éven belül újabb névváltoztatás nem engedélyezhető, ennek letelte után pedig az ismételt változásért már 50 000 forintot kell fizetni.
A név kötelez tehát, mindaddig, amíg meg nem változtatjuk.
ADÓELJÁRÁSI JOGSZABÁLYOK (Art., Air., Avt.) MAGYARÁZATA
Art., Air., Avt. szabályainak gyakorlati értelmezése paragrafusról paragrafusra
ÚJ KÉZIKÖNYV!!!
Szerző: Dr. Kovács Ferenc
Formátum, terjedelem: B/5-ös formátum, 456 oldal
Megjelenés: 2024. április vége
Kedvezményes ár 2024. november 30-ig
22.900 Ft + áfa helyett 19.900 Ft + áfa
A blogcikk tájékoztató jelleggel készült, nem minősül egyedi ügyre alkalmazható hivatalos jogi véleménynek vagy jogi állásfoglalásnak. Az Ecovis Hungary Legal a jelen blogcikk egyedi ügyben történő felhasználásáért a jogi felelősségét kizárja.