Szerző(k): Dr. Bihary Ákos LL.M. , Dr. Kaltenecker Dániel | 2024.03.21 | Ingatlan
Jelen írásunkban a földhasználati jogosultságról írunk. Felhívjuk a kedves olvasó figyelmét, hogy korábbi cikkünkben a földhasználati jogról írtunk, amely a Ptk. szerinti jogintézmény. Jelen cikkünk témája a mező- és erdőgazdasági földek forgalmáról szóló 2013. évi CXXII. törvény (a továbbiakban: Földtörvény) szerinti földhasználati jogosultság és nem a Ptk. szerinti jog.
Az alapkiinduló pont, hogy vagy a termőföld tulajdonosa, haszonélvezeti jog fennállása esetén a haszonélvező műveli a termőföldet, vagy tőle származtatott jogcímen a (haszon)bérlő.
Ha a termőföld tulajdonosa, haszonélvezeti jog fennállása esetén a haszonélvező (együttesen: használatba adó) nem tudja vagy szeretné művelni a földet, akkor a termőföld használatát, hasznosítását a Földtörvényben meghatározott módon és mértékben, a Földtörvényben meghatározott természetes személy, valamint jogi személy javára haszonbérlet, szívességi földhasználat, rekreációs célú földhasználat, valamint erdőnek minősülő föld esetében más törvényben meghatározott jogcímen engedheti át.
Megjelent a friss ECOVIS HUNGARY LEGAL HÍRLEVÉL
Benne kiemelt témánk: Duplájára emelkedett az apaszabadság időtartama
További aktuális híreket olvashat előadásainkról és a legújabb cikkeket Bányajog és Közbesz blogjainkból.
Ezeket a jogcímeket (haszonbérlet, szívességi használat, rekreációs célú földhasználat és erdők vonatkozásában egyéb jogcím) együttesen hívjuk földhasználati jogosultságnak. Ezt a földhasználati jogosultságot kizárólag földműves és mezőgazdasági termelőszervezet szerezheti meg, kivéve a rekreációs célú földhasználatot, amit földművesnek nem minősülő személy is megszerezhet.
A földhasználati jogosultság megszerzésének feltétele, hogy a földhasználati jogosultságot szerző fél a földhasználati jogosultság átengedéséről szóló szerződésben vállalja, hogy a földhasználati szerződés fennállása alatt megfelel a Földtörvény szerinti feltételeknek (pl. földművesnek minősül), a föld használatát másnak nem engedi át, azt maga használja, és ennek során eleget tesz a földhasznosítási kötelezettségének.
A Földtörvény jogi fikcióval (nem valós dolog/esemény valósként történő elfogadása) azonban akként rendelkezik, hogy nem minősül a termőföldhasználat átengedésének az, ha a földhasználati jogosultságot szerző fél
- a föld használatát valamely érvényes jogcímen
- földművesnek minősülő közeli hozzátartozója,
- a legalább 25%-ban a tulajdonában, vagy a közeli hozzátartozójának legalább 25%-ban a tulajdonában álló mezőgazdasági termelőszervezet, vagy
- olyan családi mezőgazdasági társaság, amelyben tag
javára engedi át,
- társult erdőgazdálkodást folytat vagy az erdőnek minősülő földet erdőkezelésbe adja, vagy
- vetőmagtermeléshez szükséges terület biztosítása céljából valamely érvényes jogcímen engedi át a használatot más személy részére.
A föld haszonbérbe adása esetén a haszonbérleti szerződést írásba kell foglalni, és azt a haszonbérbeadónak vagy a haszonbérlőnek a felek aláírásától számított 8 napon belül a mezőgazdasági igazgatási szerv részére meg kell küldeni jóváhagyás céljából.
ADÓELJÁRÁSI JOGSZABÁLYOK (Art., Air., Avt.) MAGYARÁZATA Szerző: Dr. Kovács Ferenc Kedvezményes ár 2024. november 30-ig
Art., Air., Avt. szabályainak gyakorlati értelmezése paragrafusról paragrafusra
ÚJ KÉZIKÖNYV!!!
Formátum, terjedelem: B/5-ös formátum, 456 oldal
Megjelenés: 2024. április vége
22.900 Ft + áfa helyett 19.900 Ft + áfa
Újonnan alapított mezőgazdasági termelőszervezetnek a fentebb írtakon túl kötelezettséget kell vállalnia arra, hogy a földhasználati jogosultság megszerzésétől számított 1 éven belül a föld helye szerinti településen mezőgazdasági üzemközpontot létesít.
A legfontosabb földhasználati jogosultság a haszonbérlet. A haszonbérleti szerződés határozott időtartamra, legalább 1 gazdasági évre és – egyes kivételekkel – legfeljebb 20 évre köthető meg.
Létezik úgynevezett előhaszonbérleti jog is. Összetett, hogy ez kit illet meg, de nagyvonalakban rögzíthető, hogy a termőföld vonatkozásában korábbi földhasználati jogosultsággal rendelkező földművest, utánuk pedig a szomszédos, helyben lakó földműveseket illeti meg. Nem áll fenn előhaszonbérleti jog
- a közeli hozzátartozók közötti,
- a föld használati jogosultságának gazdaságátadási szerződéssel történő átadásával megvalósuló,
- a mezőgazdasági termelőszervezet mint földhasználó, és azon természetes személy, aki
- ca. a mezőgazdasági termelőszervezetnek legalább 25%-ban tulajdonosa vagy annak közeli hozzátartozója, vagy
- cb. a mezőgazdasági termelőszervezet legalább 3 éve foglalkoztatott alkalmazottja mint használatba adó közötti,
- erdőnek minősülő föld haszonbérbe adása esetén az erdőbirtokossági társulat mint földhasználó és annak tagja mint használatba adó közötti,
- tanya haszonbérletére irányuló
haszonbérlet esetén.
A földhasználati jogosultság tehát a Földtörvény szerinti olyan jogosultság, amely a föld tulajdonosával kötött szerződésen alapul, és amely alapján a jogosult hasznosítja és használja a más tulajdonában álló termőföldet.
A blogcikk tájékoztató jelleggel készült, nem minősül egyedi ügyre alkalmazható hivatalos jogi véleménynek vagy jogi állásfoglalásnak. Az Ecovis Hungary Legal a jelen blogcikk egyedi ügyben történő felhasználásáért a jogi felelősségét kizárja.