Szerző(k): Dr. Molnár Gergő Zsolt , Dr. Farkas Tímea | 2020.10.01 | Követeléskezelés
2020.augusztus 1. napjával módosultak a Csődtörvény rendelkezései, egyúttal korszerűsödtek a csőd- és felszámolási egyezség megkötésének szabályai.
A csődeljárás célja, hogy a fizetési problémával küzdő adós és hitelezői megkíséreljenek létrehozni egy olyan egyezséget, amely az adós fizetőképességét helyreállítja, egyúttal biztosítja, hogy a cég folytathassa tevékenységét. Az első egyezségi tárgyalást a korábbi 60 helyett, a csődeljárás kezdő időpontjáról számított 90 napon belül kell megtartani.
A korábbi szabályozás szerint a hitelezők az első egyezségi tárgyaláson kinyilváníthatták, hogy az egyezségi javaslatot nem támogatják, ekkor – feltéve, hogy azt a hitelezők többsége támogatta – az adós jogosult volt átdolgozni a javaslatot, aminek eredményeképp több egyezségi tárgyalás volt tartható. Az új szabályozás értelmében, ha az átdolgozott javaslatot az első tárgyalást követő bármelyik tárgyaláson a hitelezők kevesebb, mint egynegyede támogatja, úgy az adós a javaslat további átdolgozására nem lesz jogosult és az egyezségi tárgyalás lezárására kerül sor.
Megjelent a friss ECOVIS HUNGARY LEGAL HÍRLEVÉL
Benne kiemelt témánk: Duplájára emelkedett az apaszabadság időtartama
További aktuális híreket olvashat előadásainkról és a legújabb cikkeket Bányajog és Közbesz blogjainkból.
Az egyezségi tárgyalás eredményét az adós köteles 5 munkanapon belül bejelenteni a bíróságnak. Amennyiben egyezség jött létre, úgy azt is köteles megküldeni az adós. E kötelezettségei elmulasztásáért az adós 100.000–500.000 Ft bírság sújthatja.
Ami a felszámolási egyezségeket érinti, lényeges új rendelkezés, hogy ezentúl a szavazatokat írásban is be lehet nyújtani. A korábbi szabályozás alapján az adós egyezségi kérelmének beérkezését követően a bíróság 60 napon belül egyezségi tárgyalást tűzött. 2020. augusztus 1-től, ha az adós nem kéri az egyezségi tárgyalás tartását, a bíróság dönthet úgy, hogy tárgyalás helyett a javaslatot azzal a felhívással küldi meg a hitelezőknek, hogy szavazatukat a felszámolónak és a bíróságnak írásban küldjék meg.
Változtak a felszámolási egyezség megkötéséhez szükséges hitelezői többség számításának szabályai is. Míg korábban egyezségre akkor kerülhetett sor, ha azt a hitelezők szavazatának legalább a fele minden egyezségkötésre jogosult kategóriában támogatta, feltéve, hogy az egyezséget támogató hitelezőknek a követelése az egyezség megkötésére jogosultak összes követelésének a kétharmad részét kitette. Az új rendelkezések értelmében továbbra is a hitelezők szavazatának legalább a fele szükséges minden hitelezői csoportban, feltéve, hogy a támogató hitelezők követelése az összeg követelésnek több, mint a felét kiteszi, és az egyezség megkötését a zálogjogosult hitelezők kétharmada is támogatja.
Az egyezségkötésre vonatkozó új szabályokat a módosító törvény hatálybalépésekor már folyamatban lévő, tehát 2020. augusztus 1. napját megelőzően indult felszámolási és csődeljárásokban is alkalmazni kell.
ADÓELJÁRÁSI JOGSZABÁLYOK (Art., Air., Avt.) MAGYARÁZATA
Art., Air., Avt. szabályainak gyakorlati értelmezése paragrafusról paragrafusra
ÚJ KÉZIKÖNYV!!!
Szerző: Dr. Kovács Ferenc
Formátum, terjedelem: B/5-ös formátum, 456 oldal
Megjelenés: 2024. április vége
Kedvezményes ár 2024. november 30-ig
22.900 Ft + áfa helyett 19.900 Ft + áfa
A blogcikk tájékoztató jelleggel készült, nem minősül egyedi ügyre alkalmazható hivatalos jogi véleménynek vagy jogi állásfoglalásnak. Az Ecovis Hungary Legal a jelen blogcikk egyedi ügyben történő felhasználásáért a jogi felelősségét kizárja.