Szerző(k): Dr. Bihary Ákos LL.M. , Dr. Pulay Flóra | 2020.11.05 | Cégjog
A biztosító társaságok működése és a biztosításközvetítőik eljárása egy speciális, részletszabályokban gazdag területét fedi le a magyar jogrendszernek. A részletszabályok okán gyakran merül fel kérdés az alkuszok működésével összefüggésben. Ki az alkusz, pontosan mi az a független biztosításközvetítő?
A jelen cikkben néhány alapfogalmak értelmezését követően, a független biztosításközvetítőket érintő együttműködési szabályokat járjuk körül.
Függő és független biztosításközvetítők
A biztosítási tevékenységről szóló 2014. évi LXXXVIII. törvény (továbbiakban: „Bit”) alapján megkülönbözetünk függő és független biztosításközvetítőket. Függő biztosításközvetítő az ügynök és a többes ügynök. A függő biztosításközvetítők a biztosítóval állnak jogviszonyban.
Független a biztosításközvetítő, ha az ügyfél megbízásából jár el, tehát nem a Biztosító megbízásából.
Megjelent a friss ECOVIS HUNGARY LEGAL HÍRLEVÉL
Benne kiemelt témánk: Duplájára emelkedett az apaszabadság időtartama
További aktuális híreket olvashat előadásainkról és a legújabb cikkeket Bányajog és Közbesz blogjainkból.
A független biztosításközvetítő (alkusz) az ügyféllel kötött szerződés alapján, az ügyfél megbízásából jár el, előkészíti a biztosítási szerződés megkötését, tevékenysége pedig kiterjedhet – az ügyfél képviseletében – a szerződés megkötésére, a megbízó igényeinek érvényesítésében történő közreműködésre. A biztosító ez irányú hozzájárulása esetén, az ügyfél megbízásából az alkusz jogosult a biztosítási díj átvételére, valamint a biztosító hozzájárulása vagy az ügyfél felhatalmazása alapján a kockázat felmérésében, a szerződésből eredő jogok és kötelezettségek teljesítésében és lebonyolításában való közreműködésre.
Együttműködés a szabályos keretek között
Általános jelleggel a hatályos magyar biztosítási közjogi szabályozás a biztosításközvetítők, így az alkuszok együttműködését nem szabályozza, hanem arra ad lehetőséget mind a függő biztosításközvetítők (ügynökök és többes ügynökök), mind pedig az alkuszok számára, hogy a közvetítői tevékenységük vagy annak egy része végzésére más gazdálkodó szervezeteket vegyenek igénybe, amely által közvetítői láncolatok alakulnak ki.
E láncolatoknak csak két akadálya van: az úgynevezett vertikális és horizontális korlátozás.
A horizontális tilalom alapján a Bit. a biztosításközvetítővel jogviszonyban álló, biztosításközvetítői tevékenységet végző személy biztosításközvetítői tevékenység végzésére irányuló további jogviszonyt másik biztosítóval vagy biztosításközvetítővel nem létesíthet.
A vertikális tilalom alapján a biztosításközvetítővel munkaviszonyban, megbízási vagy munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyban álló, biztosításközvetítői tevékenységet végző személy biztosításközvetítői tevékenységének végzésére mással további megbízási vagy munkavégzésre irányuló – munkaviszonynak nem minősülő – egyéb jogviszonyt nem létesíthet.
Mivel az alkusz ügynöki és többes ügynöki tevékenységet nem végezhet, egy adott biztosítási szerződés egy biztosításközvetítői láncolat tagjai közreműködésével jöhet létre.
ADÓELJÁRÁSI JOGSZABÁLYOK (Art., Air., Avt.) MAGYARÁZATA
Art., Air., Avt. szabályainak gyakorlati értelmezése paragrafusról paragrafusra
ÚJ KÉZIKÖNYV!!!
Szerző: Dr. Kovács Ferenc
Formátum, terjedelem: B/5-ös formátum, 456 oldal
Megjelenés: 2024. április vége
Kedvezményes ár 2024. november 30-ig
22.900 Ft + áfa helyett 19.900 Ft + áfa
A blogcikk tájékoztató jelleggel készült, nem minősül egyedi ügyre alkalmazható hivatalos jogi véleménynek vagy jogi állásfoglalásnak. Az Ecovis Hungary Legal a jelen blogcikk egyedi ügyben történő felhasználásáért a jogi felelősségét kizárja.