Szerző(k): Dr. Jean Kornél , Dr. Török Ingrid | 2020.07.09 | Minden egyéb, ami érdekelheti
Mikor két ember úgy dönt, hogy összeköti az életét, a boldogító igen kimondásának gyakorlásán kívül egyéb dolgokra is gondolniuk kell. Mégpedig arra, hogy a házasságuk, amit kötni kívánnak tényleg érvényes lesz-e és valójában házasságot köthetnek-e egymással.
A házasság akkor jön létre, hogyha az együttesen jelen lévő férfi és nő az anyakönyvvezető előtt személyesen kijelenti, hogy egymással házasságot köt. A nyilatkozat feltételhez vagy határidőhöz nem köthető. Amennyiben a kölcsönös kijelentés megtörtént, az anyakönyvvezető megállapítja a házasság létrejöttét, és bejegyzi az anyakönyvbe.
A házasság csak és kizárólag a fenti együttes feltételekkel jön létre, azoknak hiányában a házasságot úgy kell tekinteni, mintha meg sem kötötték volna.
Megjelent a friss ECOVIS HUNGARY LEGAL HÍRLEVÉL
Benne kiemelt témánk: Duplájára emelkedett az apaszabadság időtartama
További aktuális híreket olvashat előadásainkról és a legújabb cikkeket Bányajog és Közbesz blogjainkból.
Ám ne szaladjunk ennyire előre!
Mielőtt elérkezne a nagy nap, a házasulóknak az anyakönyvvezető előtt ki kell jelenteniük, hogy házasságuknak nincs jogi akadálya, és igazolniuk kell, hogy házasságkötésük jogi feltételei fennállnak. Az anyakönyvvezető ezt követően tud csak időpontot adni a házasulóknak, melyet minimum 30 nappal későbbre kell tűznie. E szabály alól kivételt képezhet, ha a házasulók valamelyike közeli halállal fenyegető egészségi állapota miatt indokolt.
A házasság érvénytelenségének okai
Mint fentebb említettük, a házasulandóknak igazolniuk kell az anyakönyvvezető előtt azt, hogy házasságkötésüknek nincsen-e jogi akadálya. De mit is jelent ez? A Ptk. meghatározza azokat az okokat, melyek esetében a házasság érvénytelennek minősül:
- kiskorú házassága
- ebben az esetben a gyámhatóság előzetes engedélye szükséges;
- gondnokság alá helyezés folytán cselekvőképtelen személy házassága
- érvénytelen annak a házassága, aki a házasság megkötésekor cselekvőképességet teljesen korlátozó gondnokság alatt állt;
- cselekvőképtelen állapotban kötött házasság
- ebben az esetben egészen pontosan arról van szó, hogy az amúgy cselekvőképes személy időlegesen kerül olyan állapotba, hogy képtelen sorsát érintő kérdésekről dönteni (pl. betegség, bódult állapot);
- rokoni, hozzátartozói kapcsolat
- érvénytelen továbbá a rokonok közötti házasság is, így
- az egyenesági rokonok házassága,
- a testvérek egymással kötött házassága,
- a testvérnek testvére vér szerinti leszármazójával kötött házassága, és
- az örökbefogadónak az örökbefogadottal az örökbefogadás fennállása alatt kötött házassága,
- Azonban fontos megjegyeznünk, hogy rokoni kapcsolatból származó házasság nem minden esetben érvénytelen. A testvérnek testvére vér szerinti leszármazójával kötött házassága nem érvénytelen, ha a jegyző e házassági akadály alól a házasságkötés előtt vagy a házasság fennállása alatt felmentést ad. Felmentés akkor adható, ha a házassággal létrejövő kapcsolat a születendő gyermekek egészségét nem veszélyezteti.;
- érvénytelen továbbá a rokonok közötti házasság is, így
- korábbi házasság fennállása
- érvénytelen a házasság, ha a házasulók valamelyikének korábbi házassága fennáll.
Amennyiben a fenti jogintézménnyel vagy bármely más családjogi témájú kérdése merülne fel, keresse bátran az ECOVIS HUNGARY LEGAL csapatát, készséggel állunk rendelkezésére.
ADÓELJÁRÁSI JOGSZABÁLYOK (Art., Air., Avt.) MAGYARÁZATA
Art., Air., Avt. szabályainak gyakorlati értelmezése paragrafusról paragrafusra
ÚJ KÉZIKÖNYV!!!
Szerző: Dr. Kovács Ferenc
Formátum, terjedelem: B/5-ös formátum, 456 oldal
Megjelenés: 2024. április vége
Kedvezményes ár 2024. november 30-ig
22.900 Ft + áfa helyett 19.900 Ft + áfa
A blogcikk tájékoztató jelleggel készült, nem minősül egyedi ügyre alkalmazható hivatalos jogi véleménynek vagy jogi állásfoglalásnak. Az Ecovis Hungary Legal a jelen blogcikk egyedi ügyben történő felhasználásáért a jogi felelősségét kizárja.