Szerző(k): Dr. Bihary Ákos LL.M. , Dr. Pulay Flóra | 2020.09.03 | Munkajog
Egyre inkább gyűrűzik a híráradat arról, hogy a tavaszi értékekhez képest is, rohamosan nő az új Covid-19 fertőzöttek száma. Tekintettel arra, hogy elindult a tanév, ezen tényező számos szülőt és pedagógust tölt el aggállyal.
Figyelembe véve, hogy az iskolák újbóli – akár részleges – bezárása erős hatást gyakorol ismét a munkavállalók és munkáltatók helyzetére, 2020. szeptember 1-jén a hat magyar szakszervezeti konföderáció kezdeményezte, hogy a Covid-19 járványhelyzet ismételt erősödése miatt Magyarország Kormánya folytasson érdemi konzultációt a következő negyedév és az előttünk álló két év gazdaság- és munkaerőpiaci védelmének kérdéseiről.
Megjelent a friss ECOVIS HUNGARY LEGAL HÍRLEVÉL
Benne kiemelt témánk: Duplájára emelkedett az apaszabadság időtartama
További aktuális híreket olvashat előadásainkról és a legújabb cikkeket Bányajog és Közbesz blogjainkból.
Jelen cikkünkben a jelenlegi hatályos jogszabályok alapján, az iskolák bezárása és a szülők otthon maradása esetén felmerülő kérdésekkel foglalkozunk.
A gyermekfelügyelet miatt a munkából kiesők esetében jelenleg nincs olyan egzakt szabályozás, amely a munkavállalókat álláspontunk szerint védené. Noha a munkáltatók nagy része az első hullám során igyekezett különböző eljárásokkal megoldani a gördülékeny munkavégzést, sajnos nem minden szektorban lehet megvalósítani például az otthoni munkavégzést.
Erre való tekintettel a szakszervezetek rámutattak arra, hogy a gyermekfelügyelet miatt a munkából kiesők esetében gazdaságvédelmi csomag keretében folyósítható célzott bértámogatás segítségével és/vagy az egészségbiztosítási törvény módosításával teremthető meg a kiszámítható egzisztenciális környezet.
A közlemény szerint egy karanténhelyzet beálltakor vagy egy esetleges digitális oktatási rend ismételt megvalósulásakor a 6–14 éves korosztály esetében az otthoni tanulást segítő feladatok ellátása is a szülőkre és így a többségében aktív munkavállalókra hárul.
A jelenlegi szabályozás alapján, amennyiben az oktatási intézmények bezárására kerülne sor, és az adott intézmény ügyeletet sem tud szervezni (tehát a szülő arra kényszerül, hogy otthon ellássa a gyermeke felügyeletét), alapvetően a munkáltató mérlegelési jogkörében hozott döntésen, illetve szervezeti döntésén múlik, hogy a munkavállaló szülő otthon maradhat-e. Mt. alapján a munkavállaló különös méltánylást érdemlő személyi, családi, vagy elháríthatatlan okra tekintettel maradhat távol csak a munkahelyétől, azonban a munkáltatón múlik, hogy a fenti körülmény esetében fennáll-e a különös méltánylást érdemlő ok – megjegyzendő, hogy az Mt. ezen rendelkezését a jogalkotó nem ezen esetkörre vetítve alkotta.
Gyakori kérdésként merül fel a táppénzre való jogosultság az ilyen esetek során. Keresőképtelenség miatt csak akkor kaphat táppénzt a munkavállaló, ha foglalkozásától eltiltásra kerül közegészségügyi okból, vagy közegészségügyi okból hatóságilag elkülönítették vagy járványügyi zárlat alá került.[1] Amennyiben a gyermeke valóban igazoltan megbetegszik, úgy, ha a munkavállaló biztosított, és pénzbeli egészségbiztosítási járulék fizetésére kötelezett szülő, akkor a 12 évesnél fiatalabb beteg gyermekének ápolása miatti keresőképtelensége esetén gyermekápolási táppénz jár. Amennyiben a munkavállaló beteg gyermeke 12–18 év közötti, akkor ezen beteg gyermek ápolása esetén csak méltányosságból állapítható meg a gyermekápolási táppénz. Gyermekápolási táppénz tekintetében keresőképtelennek minősül (többek közt) a szülő abban az esetben, ha tizenkét évesnél fiatalabb beteg gyermekét otthon ápolja és a gyermeket saját háztartásában neveli.
Felmerülhet még ilyenkor azon eset, ha hatósági határozattal közegészségügyi okból hatóságilag elkülönítik a szülőt is. Ha ennek következtében nem tudnak a munkavállalók a munkavégzés helyén megjelenni, úgy ez az eset már a munkáltató által elháríthatatlan külső oknak minősül, és figyelemmel az Mt. 146 § (1) bekezdésére, erre az időtartamra nem jár ugyan munkabér a munkavállalónak, de táppénz jár a munkavállaló részére.
[1] Ebtv. 44.§ g) pont: keresőképtelen, akit közegészségügyi okból foglalkozásától eltiltanak és más beosztást nem kap, vagy akit közegészségügyi okból hatóságilag elkülönítenek, továbbá aki járványügyi, illetőleg állat- egészségügyi zárlat miatt munkahelyén megjelenni nem tud és más munkahelyen (munkakörben) átmenetileg sem foglalkoztatható.
ADÓELJÁRÁSI JOGSZABÁLYOK (Art., Air., Avt.) MAGYARÁZATA
Art., Air., Avt. szabályainak gyakorlati értelmezése paragrafusról paragrafusra
ÚJ KÉZIKÖNYV!!!
Szerző: Dr. Kovács Ferenc
Formátum, terjedelem: B/5-ös formátum, 456 oldal
Megjelenés: 2024. április vége
Kedvezményes ár 2024. november 30-ig
22.900 Ft + áfa helyett 19.900 Ft + áfa
A blogcikk tájékoztató jelleggel készült, nem minősül egyedi ügyre alkalmazható hivatalos jogi véleménynek vagy jogi állásfoglalásnak. Az Ecovis Hungary Legal a jelen blogcikk egyedi ügyben történő felhasználásáért a jogi felelősségét kizárja.