Szerző(k): Dr. Zalavári György LL.M. , Dr. Sándor Géza | 2018.10.25 | Minden egyéb, ami érdekelheti
A gazdasági jellegű jogszabályok szinte kivétel nélkül tartalmaznak a vállalkozások tulajdonosi szerkezetéhez kapcsolódó rendelkezéseket, így nem nélkülözhetik a befolyással rendelkezők körének megjelölésére vonatkozó tartalmi meghatározásokat sem. Legtöbb esetben az adott törvény egy másik jogszabály által már definiált fogalmat rendel átvenni, de olyan is előfordul, hogy a törvény maga állapítja meg az alkalmazni rendelt fogalom tartalmát; és ugyanaz a kifejezés törvényenként más-más jelentéssel bírhat. Jelen bejegyzésben közismert jogszabályokat veszünk számba annak szemléltetése érdekében, hogy minden jogszabály tekintetében egyedileg meg kell vizsgálni a jogszabály értelmező rendelkezéseit a befolyásra vonatkozó tartalmi jelentés megfelelő alkalmazása érdekében.
A Ptk. a befolyás körében többségi és minősített többséget biztosító befolyásról rendelkezik. Ezek közül az utóbbi került rövidebben megállapításra: a korlátolt felelősségű társaság vagy zártkörűen működő részvénytársaság tagja – közvetlenül vagy közvetve – a szavazatok legalább háromnegyedével rendelkezik.
Megjelent a friss ECOVIS HUNGARY LEGAL HÍRLEVÉL
Benne kiemelt témánk: Duplájára emelkedett az apaszabadság időtartama
További aktuális híreket olvashat előadásainkról és a legújabb cikkeket Bányajog és Közbesz blogjainkból.
A többségi befolyásról az értelmező rendelkezések körében a Ptk. akképpen rendelkezik, hogy az olyan kapcsolat, amelynek révén a természetes személy vagy jogi személy egy jogi személyben a szavazatok több mint felével vagy meghatározó befolyással rendelkezik. Meghatározó befolyással pedig akkor rendelkezik egy jogi személyben valaki, ha annak tagja vagy részvényese, és
- jogosult a jogi személy vezető tisztségviselői vagy felügyelőbizottsága tagjai többségének megválasztására, illetve visszahívására; vagy
- a jogi személy más tagjai, illetve részvényesei a befolyással rendelkezővel kötött megállapodás alapján a befolyással rendelkezővel azonos tartalommal szavaznak, vagy a befolyással rendelkezőn keresztül gyakorolják szavazati jogukat, feltéve, hogy együtt a szavazatok több mint felével rendelkeznek.
A meghatározó befolyást a számviteli törvény is használja, amely – a lentiekben láthatóan – valójában a Ptk.-beli többségi befolyás tartalmának felel meg. A meghatározó befolyással rendelkező
- a tulajdonosok (a részvényesek) szavazatának többségével (50 százalékot meghaladóval) tulajdoni hányada alapján egyedül rendelkezik;, vagy
- más tulajdonosokkal (részvényesekkel) kötött megállapodás alapján a szavazatok többségét egyedül birtokolja, vagy
- a társaság tulajdonosaként (részvényeseként) jogosult arra, hogy a vezető tisztségviselők vagy a felügyelő bizottság tagjai többségét megválassza vagy visszahívja, vagy
- a tulajdonosokkal (a részvényesekkel) kötött szerződés (vagy a létesítő okirat rendelkezése) alapján – függetlenül a tulajdoni hányadtól, a szavazati aránytól, a megválasztási és visszahívási jogtól – döntő irányítást, ellenőrzést gyakorol.
A számviteli törvény szerinti meghatározó befolyás tartalmát a Hpt. és a Pmt. szerinti ellenőrző befolyás-fogalom is magában foglalja, amely definíció azonban kiegészül az irányításra vonatkozó egyéb rendelkezésekkel is.
ADÓELJÁRÁSI JOGSZABÁLYOK (Art., Air., Avt.) MAGYARÁZATA
Art., Air., Avt. szabályainak gyakorlati értelmezése paragrafusról paragrafusra
ÚJ KÉZIKÖNYV!!!
Szerző: Dr. Kovács Ferenc
Formátum, terjedelem: B/5-ös formátum, 456 oldal
Megjelenés: 2024. április vége
Kedvezményes ár 2024. november 30-ig
22.900 Ft + áfa helyett 19.900 Ft + áfa
A Hpt.-ben megjelenik továbbá a befolyásoló részesedés fogalma is, amely tekintetében a CRR-t rendeli alkalmazni a törvény: olyan közvetlen vagy közvetett részesedés egy vállalkozásban, amely a tőke vagy a szavazati jogok legalább 10 százalékát képviseli, illetve amely lehetővé teszi számottevő befolyás gyakorlását annak a vállalkozásnak az irányítása felett.
A Bszt. – a CRR hatályára tekintettel – a Hpt.-vel egyezően alkalmazza az ellenőrző befolyás fogalmát, azonban, amíg a Bszt. szerinti minősített befolyás a Hpt. szerinti befolyásoló részesedéssel egyező fogalom, addig a Bit. a minősített befolyásra saját meghatározást rendel használni.
Az állami gazdálkodást érintően is számos példa emelhető ki: az Áht. több helyen az általa nem definiált többségi befolyásra hivatkozik, míg egy helyen a nemzeti vagyonról szóló törvény szerinti többségi befolyásra. Az Nvt. szerinti többségi befolyás tartalmában megegyezik a Ptk.-beli többségi befolyással, ugyanis érdemben megismétli a Ptk.-beli rendelkezéseket. A Kbt. szerinti meghatározó befolyás a Ptk.-beli többségi befolyásnak feleltethető meg azzal, hogy kiegészül a pusztán vagyoni részesedés arányán alapuló befolyással is, míg a takarékossági törvény szerinti többségi befolyás kizárólag akkor állapítható meg, ha a személy a szavazatok több mint 50 százalékával rendelkezik.
A fentiek alapján látható, hogy a magyar jogszabályok számos befolyásfogalmat rendelnek alkalmazni, ezért nélkülözhetetlen, hogy a jogalkalmazó minden egyes esetben meggyőződjön az adott befolyásfogalom jelentéséről.
A blogcikk tájékoztató jelleggel készült, nem minősül egyedi ügyre alkalmazható hivatalos jogi véleménynek vagy jogi állásfoglalásnak. Az Ecovis Hungary Legal a jelen blogcikk egyedi ügyben történő felhasználásáért a jogi felelősségét kizárja.