Szerző(k): Dr. Szigeti-Szabó Andrea LL.M. , Dr. Sokolowski András | 2020.04.30 | Minden egyéb, ami érdekelheti
Életünket alapjaiban változtatta meg a COVID-19 vírus okozta veszélyhelyzet. Az emberi kreativitás természetesen ebben a helyzetben is utat tör magának, és számtalan módon mutatkozik meg az ember alkotás iránti vágya. Gondoljunk csak az egyre népszerűbb erkélykoncertekre, korábbi slágerek feldolgozására vagy a videómegosztó portálokon terjedő „hogyan készíts ezt meg azt” témájú vagy éppen tornagyakorlatokat bemutató videókra.
Sokan tehát csak most csöppennek bele a videók, előadások és más egyéb szellemi alkotások világába. Így tehát nem árt tisztában lenni az alkotókat megillető jogokkal és kötelezettségekkel. Nehogy a kellemes időtöltésnek végül jogsértés legyen a vége!
Cikksorozatunk korábbi írásaiban megvizsgáltuk, mely műveket részesíti a szerzői jogról szóló 1999. évi LXXVI. törvény (Szjt.) szerzői jogi védelemben, valamint, hogy melyek azok a művek, amelyek az Szjt. szerint nem minősülnek jogvédelem alatt álló szellemi alkotásnak. Egy külön cikkben foglalkoztunk továbbá a szerzői jog jogosultjának meghatározásával.
Jelen írásunkban megvizsgáljuk a szerzői jog keletkezésének időpontját, továbbá számba vesszük a szerzőt megillető szerzői jog tartalmát.
Megjelent a friss ECOVIS HUNGARY LEGAL HÍRLEVÉL
Benne kiemelt témánk: Duplájára emelkedett az apaszabadság időtartama
További aktuális híreket olvashat előadásainkról és a legújabb cikkeket Bányajog és Közbesz blogjainkból.
A szerzői jog keletkezésének időpontját illetően az Szjt. igen egyértelműen fogalmaz: a szerzőt a mű létrejöttétől kezdve megilleti a szerzői jogok összessége. Ez egy igen világos rendelkezés, mely talán nem szorul további magyarázatra.
Azonban kifejezetten hangsúlyozzuk, hogy a fenti rendelkezés egyben azt is jelenti, hogy a szerzői jogi védelmet keletkeztető jogi tény nem más, mint a mű létrejötte.
Tehát az igen népszerű tévhittel ellentétben a szerzői jogi védelem nincs formális követelmény teljesítéséhez kötve. Azaz a jogvédelemnek nem feltétele a mű „levédetése”. A művek önkéntes letétele vagy letétel nélküli nyilvántartásba vétele kizárólag azt a célt szolgálja, hogy a mű meglétét és tartalmát bizonyítsa.
A fentieken túl továbbá nem előfeltétel a mű nyilvánosságra hozatala vagy terjesztése sem. Így az a mű, amely egy íróasztalfiók alján vagy a családi laptop merevlemezén lapul, ugyanolyan szerzői jogi védelemben részesül, mint a nagyérdemű előtt bemutatott, ünnepelt alkotás. A képzőművészeti alkotások esetében szokásos zsűrizésnek sincs szerzői jogot keletkeztető hatása.
Most, hogy a fentieket tisztáztuk, nézzük meg, mit is jelent a szerzői jogok összessége!
A szerzőt megillető szerzői jogokat két fő csoportra oszthatjuk: vannak a személyhez fűződő jogok, s vannak a vagyoni jogok.
A törvényi rendelkezés elsőre igen szigorúnak tűnik, mikor rögzíti, hogy a szerző személyhez fűződő jogait nem ruházhatja át, azok másként sem szállhatnak át és a szerző nem mondhat le róluk. Azonban, miután cikksorozatunk további részeiben megvizsgáljuk majd ezeket a forgalomképtelen személyhez fűződő jogokat, rögtön rájövünk, hogy nem indokolatlan szigorról, hanem egy igen logikus és szinte magától értetődő rendelkezésről van szó.
A vagyoni jogok tekintetében az Szjt. szintén rögzíti, hogy azok nem ruházhatók át, másként sem szállhatnak át, és azokról lemondani sem lehet. Azonban e körben a jogalkotó már meghatároz bizonyos kivételeket.
Ilyen kivételnek minősül a vagyoni jogok örökölhetősége, továbbá, hogy róluk halál esetére rendelkezni is lehet. Valamint a vagyoni jogokat öröklés útján megszerző személyek azokról egymás javára is rendelkezhetnek.
További fontos és a gyakorlatban igen gyakran előforduló kivétel, hogy a vagyoni jogok a törvényben meghatározott esetekben és feltételekkel átruházhatók, illetve átszállnak. A jogszerző pedig – a jogok átruházására irányuló szerződés eltérő kikötése hiányában – a vagyoni jogokkal a továbbiakban rendelkezhet.
Cikksorozatunk következő részében – ahogyan korábban már utaltunk rá – közelebbről is megvizsgáljuk a személyhez fűződő jogokat.
ADÓELJÁRÁSI JOGSZABÁLYOK (Art., Air., Avt.) MAGYARÁZATA
Art., Air., Avt. szabályainak gyakorlati értelmezése paragrafusról paragrafusra
ÚJ KÉZIKÖNYV!!!
Szerző: Dr. Kovács Ferenc
Formátum, terjedelem: B/5-ös formátum, 456 oldal
Megjelenés: 2024. április vége
Kedvezményes ár 2024. november 30-ig
22.900 Ft + áfa helyett 19.900 Ft + áfa
A blogcikk tájékoztató jelleggel készült, nem minősül egyedi ügyre alkalmazható hivatalos jogi véleménynek vagy jogi állásfoglalásnak. Az Ecovis Hungary Legal a jelen blogcikk egyedi ügyben történő felhasználásáért a jogi felelősségét kizárja.