Szerző(k): Dr. Hortobágyi Sándor | 2017.06.08 | Követeléskezelés
Korábbi, ugyanezt a címet viselő cikkünkben (Dr. Molnár Gergő Zsolt: Végrehajtható-e a haszonélvezeti jog? – „alapcikk”) már foglalkoztunk a haszonélvezeti jog végrehajtási eljárást befolyásoló jellegével.
Olvasói kérdés érkezett a témakörben, miszerint: „Mi a helyzet akkor, ha a haszonélvezettel együtt jegyezték be a tulajdonjogot az adásvételi alapján és a haszonélvező kezes?”
Alapvetésként kijelenthető, hogy önmagában a haszonélvezeti jogot nem lehet végrehajtani, kizárólag az ingatlan tulajdonjoga vonható végrehajtás alá.
Munkajogi és Polgári jogi Szerződés- és Iratmintatár
Szakkönyv + Pendrive
Haszonélvezet esetén különösen annak van jelentősége – ahogy azzal az alapcikk is foglalkozott –, hogy fennmarad-e a haszonélvezeti jog az ingatlan (tulajdonjogának) árverezését követően. Főszabály szerint igen.
Ugyanakkor az alapcikkben említésre került a végrehajtási törvény egy rendelkezése, amelyet az olvasói kérdés okán érdemes idézni:
„Nem terheli az ingatlant megszerző tulajdonos tulajdonjogát a haszonélvezeti jog (…) ha annak jogosultja a végrehajtást kérő követelésének kielégítéséért felelős, vagy ha azt a jelzálogjog keletkezése után szerződéssel létesítették.”
Azaz, az adásvételi szerződéssel egyidejűleg bejegyzett haszonélvező esetén, ha ez a haszonélvező egyben egy olyan kötelezettség kezese, amely kötelezettségre vonatkozóan végrehajtási eljárás indult, akkor az árverést követően a kivétel szabály fog érvényesülni, és nem fog megmaradni a haszonélvező joga az ingatlanon.
Ilyen esetben tehát a haszonélvezőnek is érdeke lehet, hogy ne kerüljön sor árverésre, mert ez a jogának törlésével jár, és a kötelezettségért kezesként amúgy is felel.
A blogcikk tájékoztató jelleggel készült, nem minősül egyedi ügyre alkalmazható hivatalos jogi véleménynek vagy jogi állásfoglalásnak. Az Ecovis Hungary Legal a jelen blogcikk egyedi ügyben történő felhasználásáért a jogi felelősségét kizárja.