Szerző(k): Dr. Bihary Ákos LL.M. | 2018.03.13 | Munkajog
Gyakran lehet hallani olyan dühös kirohanást egy-egy felmondást követően, amikor a vélt vagy valós sérelmet szenvedett munkavállaló azzal fenyegetőzik, hogy nemsokára újra a korábbi munkahelyén fog dolgozni.
De tényleg ilyen egyszerű lenne a megszüntetett munkaviszony helyreállítása? A valóságban korántsem.
A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) jelentősen limitálja azokat az eseteket, amikor egyáltalán kérhető a munkaviszony helyreállítása, és csak a legkomolyabb jogsértések esetén teszi ezt lehetővé.
Hangsúlyos a „kérhető” szó, mert a bíróság egy munkaügyi per során hivatalból nem dönt ebben a kérdésben, az erre irányuló kérelmet minden esetben a munkavállalónak kell előterjeszteni.
Vizsgáljuk meg, hogy melyek azok a kiemelt esetek, amikor igényelhető a megszüntetett jogviszony helyreállítása!
Lehetősége van a munkavállalónak ilyen irányú kérelem előterjesztésére, ha a munkajogviszony megszüntetése az egyenlő bánásmód követelményébe ütközik. Ilyenkor a munkaviszony megszüntetésére a munkavállaló valamilyen védendő tulajdonsága ellenére kerül sor.
Munkajogi és Polgári jogi Szerződés- és Iratmintatár
Szakkönyv + Pendrive
A másik súlyos jogsértés, amelynek jogkövetkezménye lehet a jogviszony helyreállítása, ha a felmondás az Mt.-ben meghatározott felmondási tilalmak valamelyikébe ütközik. Ilyen eset lehet, amikor a munkáltató annak ellenére mondja fel a jogviszonyt, hogy a munkavállaló szülési szabadságon van.
Ilyen tényállásnak minősül továbbá a szakszervezeti tisztségviselő védelmére vonatkozó előírások megsértésével végrehajtott felmondás, illetve ha a munkavállaló a munkaviszony megszüntetésekor munkavállalói képviselő volt.
És idetartozik az az eset is, ha a munkavállaló a munkaviszony közös megegyezéssel történő megszüntetését vagy erre irányuló saját jognyilatkozatát támadta meg sikerrel.
Ez utóbbi szabályozás mögött az a megfontolás húzódhat meg, hogy a munkajogviszony megszüntetése ebben az esetben érvénytelen, mert a munkavállaló a jognyilatkozat megtételekor tévedésben volt, és a tévedést a munkáltató okozta.
A munkaviszony helyreállítása tehát nem evidens és nem automatikus jogkövetkezménye a jogellenes munkáltatói felmondásnak, de kiemelt jogsértések esetén alkalmazható és igénybe vehető jogi lehetőség a munkavállalók előtt.
A blogcikk tájékoztató jelleggel készült, nem minősül egyedi ügyre alkalmazható hivatalos jogi véleménynek vagy jogi állásfoglalásnak. Az Ecovis Hungary Legal a jelen blogcikk egyedi ügyben történő felhasználásáért a jogi felelősségét kizárja.